United Kingdom Track and Field All-Time Lists

EUROPEAN UNDER 23 CHAMPIONSHIPS

BRITISH MEDALS BY YEAR
    GOLD   SILVER BRONZE TOTAL
1997 Turku 5 2 3 10
1999 Gothenburg 3 3 2 8
2001 Amsterdam 6 3 2 11
2003 Bydgoszcz 5 4 1 10
2005 Erfurt 3 5 1 9
  TOTAL 22 17 9 48
BRITISH MEDALLISTS BY EVENT (MEN)
100 METRESGOLD1Jon Barbour 2001 [10.26w/+2.2]
SILVER1Christian Malcolm 1999 [10.28/+0.7]
BRONZE1Marlon Devonish 1997 [10.32w/+2.8]
200 METRESGOLD2Julian Golding 1997 [20.46/+0.3], Chris Lambert 2003 [20.34/+0.7]
SILVER1Christian Malcolm 1999 [20.47/-0.6]
400 METRESGOLD2Mark Hylton 1997 [45.71], Robert Tobin 2005 [46.81]
SILVER1Tim Benjamin 2003 [45.86]
800 METRESHighest Placing: 4th Simon Lees 2001 [1:47.82]
1500 METRESHighest Placing: 4th Tom Carter 2003 [3:45.63]
5000 METRESGOLD1Chris Thompson 2003 [13:58.62]
SILVER2Mohamed Farah 2003 [13:58.88] & 2005 [14:10.96]
10000 METRESHighest Placing: 5th Adam Sutton 2003 [29:27.49]
3000 METRES STEEPLECHASEHighest Placing: 4th Mark Buckingham 2005 [8:41.26]
110 METRES HURDLESGOLD1David Hughes 2005 [13.56w/+2.9]
BRONZE1Chris Baillie 2001 [13.85/+0.4]
400 METRES HURDLESGOLD2Matt Elias 2001 [49.57], Rhys Williams 2005 [49.60]
HIGH JUMPGOLD1Ben Challenger 1999 [2.30]
POLE VAULTHighest Placing: 5th Mark Beharrell 2003 [5.30]
LONG JUMPBRONZE1Nathan Morgan 1999 [7.99/+1.8]
TRIPLE JUMPBRONZE1Tayo Erogbogbo 1997 [16.28/-1.1]
SHOTno athlete placed - 8dq Carl Myerscough 1999 [18.09]
DISCUSHighest Placing: 7th Emeka Udechuku 1999 [57.87] & 2001 [57.25]
HAMMERnot contested
JAVELINHighest Placing: 8th Stuart Faben 1997 [72.96]
DECATHLONHighest Placing: 13th Ben Hazell 2005 [7319]
20 KILOMETRES WALKno athlete finished
4x100 METRES RELAYGOLD3GBR {Daniel Money, Marlon Devonish, Jamie Henthorn, Ross Baillie} 1997 [38.99],
GBR {Christian Malcolm, Henthorn, John Stewart, Mark Findlay} 1999 [38.96],
GBR {Tyrone Edgar, Chris Lambert, Darren Chin, Dwayne Grant, Tim Abeyie} 2003 [39.31]
SILVER1GBR {Jonathan Oparka, Jon Barbour, Chin, Ben Lewis, James Chatt} 2001 [39.45]
4x400 METRES RELAYGOLD1GBR {David Naismith, Adam Potter, James Chatt, Matt Elias, Richard McDonald} 2001 [3:05.24]
SILVER1GBR {Andrew Steele, Rhys Williams, Richard Davenport, Robert Tobin, Adam Charlton, Gareth Warburton} 2005 [3:04.83]
BRONZE1GBR {Geoff Dearman, Elias, Peter Brend, Naismith, Michael Parper, Richard David} 1999 [3:03.58]
BRITISH MEDALLISTS BY EVENT (WOMEN)
100 METRESSILVER1Abi Oyepitan 2001 [11.58/-1.2]
200 METRESHighest Placing: 7th Helen Roscoe 2001 [23.96/-0.3] & Danielle Norville 2003 [23.69/+1.0]
400 METRESGOLD2Allison Curbishley 1997 [50.85], Helen Karagounis 2003 [51.78]
SILVER2Thieme/Karagounis 2001 [52.75], Christine Ohuruogu 2005 [50.73]
800 METRESGOLD1Rebecca Lyne 2003 [2:04.66]
SILVER1Jemma Simpson 2005 [2:06.16]
1500 METRESSILVER1Lisa Dobriskey 2003 [4:12.95]
BRONZE1Kelly Caffel 2001 [4:12.30]
5000 METRESHighest Placing: 6th Eleanor Baker 2005 [16:22.51]
10000 METRESBRONZE1Louise Damen 2003 [33:29.82]
3000 METRES STEEPLECHASEHighest Placing: 8th Lizzie Hall 2005 [10:16.94]
100 METRES HURDLESSILVER2Diane Allahgreen 1997 [13.03/+1.9], Julie Pratt 1999 [13.40/-0.4]
400 METRES HURDLESGOLD1Natasha Danvers/Danvers-Smith 1999 [56.00]
SILVER1Vicki Jamison/Kennedy 1997 [57.43]
BRONZE1Sian Scott 2005 [57.02]
HIGH JUMPHighest Placing: 9th Susan Jones/Moncrieff 1999 [1.85]
POLE VAULTHighest Placing: 5th Zoe Brown 2005 [4.20] & 5th= Rhian Clarke/Rusteberg 1997 [3.80]
LONG JUMPGOLD1Jade Johnson 2001 [6.52/+1.0]
TRIPLE JUMPnot contested
SHOTHighest Placing: 9th Julie Dunkley 1999 [15.57] & Rebecca Peake 2005 [15.44]
DISCUSHighest Placing: 4th Philippa Roles 1999 [55.37]
HAMMERBRONZE1Lyn Sprules 1997 [61.70]
JAVELINHighest Placing: 4th Kirsty Morrison 1997 [54.14]
HEPTATHLONHighest Placing: 5th Nicola Gautier 1999 [5685]
10 KILOMETRES WALKnot contested
20 KILOMETRES WALKnot contested
4x100 METRES RELAYGOLD1GBR {Susan Burnside/Deacon, Helen Roscoe, Sabrina Scott, Abi Oyepitan} 2001 [44.31]
4x400 METRES RELAYGOLD2GBR {Vicki Jamison/Kennedy, Jo Sloane, Jeina Mitchell, Allison Curbishley} 1997 [3:32.81],
GBR {Karen Gear, Jenny Meadows, Tracey Duncan, Helen Thieme/Karagounis} 2001 [3:31.74]
SILVER2GBR {Meadows, Danielle Halsall, Kim Wall, Karagounis} 2003 [3:30.44],
GBR {Wall, Sian Scott, Lisa Miller, Christine Ohuruogu} 2005 [3:31.64]

EUROPEAN UNDER 23 CUP

Subsequently replaced by European Under 23 Championships.

BRITISH TEAM PLACINGS BY YEAR
    Men's Team   Women's Team Men's Winners   Women's Winners
1992 Gateshead 2nd 1st 8 6
1994 Ostrava 5th 5th 3 0
  TOTAL     11 6
BRITISH WINNERS BY EVENT (MEN)
100 METRES1Toby Box 1994 [10.47/-2.7]
400 METRES1David Grindley 1992 [45.57]
800 METRES1Curtis Robb 1992 [1:49.46]
3000 METRES STEEPLECHASE1Keith Cullen 1992 [8:37.74]
HIGH JUMP1Steve Smith 1992 [2.25]
TRIPLE JUMP2Julian Golley 1992 [16.21/+1.7], Tosi Fasinro 1994 [16.74w/+2.5]
DISCUS1Glen Smith 1992 [57.58]
HAMMER1Jason Byrne 1992 [71.86]
4x100 METRES RELAY1GBR 1994 [39.23]
4x400 METRES RELAY1GBR 1992 [3:01.03]
BRITISH WINNERS BY EVENT (WOMEN)
100 METRES1Aileen McGillivary 1992 [11.65/-3.5]
200 METRES1Paula Cohen 1992 [24.10/-3.1]
1500 METRES1Lisa York 1992 [4:09.34]
3000 METRES1Paula Radcliffe 1992 [9:07.69]
100 METRES HURDLES1Keri Maddox 1992 [13.63/-2.3]
400 METRES HURDLES1Louise Fraser/Tate 1992 [56.73]
OTHER EUROPEAN UNDER 23 PAGES
European Under 23 Championship Medallists & Cup Winners - complete listing
European Under 23 All-Time Lists (Men)
European Under 23 All-Time Lists (Women)
 Athletics Weekly 1999-2007

Home Page British Medallists Please send updates/amendments to: Athletics Weekly